10 Mayıs 2019 Cuma

orucun sağlığımıza etkileri/ hatice misgeOruç tutmak ameliyatsız en önemli biyolojik tedavi yöntemidir”
Alman bir doktor 60’lı yıllarda kadim şifa yöntemlerini araştırmış, orucu keşfettikten sonra çevresindeki bir çok kişiyi oruçla tedavi etmiştir. Kitabı; oruçla gençleşme/
Şifalı besinler ve mukussuz şifa diyeti-
arnold Ehret

Oruç, hastalıkları kaçışa zorlar sonunda hastalık korku ve telaş içinde bedenimizi terk ederek bizden uzaklaşır.
Pisagor’a ilim öğrenmek için gittiği Mısır’da 40 gün oruç tutması gerektiği şart koşulmuştur.
Efendimiz sav buyuruyor; ''şeytan sizin Damarlarınızda dolaşır siz onun açlıkla ,oruçla yolunu tıkayın''
Hücrelerimizde dolaşan serbest radikaller; kanser, kalp hastalıkları,parkinson hastalığına sebep olur ve yaşlanmayı hızlandırır. Serbest radikalleri gidermek için antioksidan maddeler kullanılır. Japon bilim adamı serbest radikallerin antioksidan olmadan oruçla giderileceğine tespit etmiştir.
Serbest radikaller Vücutta ateşin yükselmesine sebep olur Çocuklar ateşlenince maalesef daha fazla beslemeye çalışılıyor halbuki bu yanlış çocuk veya yetişkin beslenmeye zorlanmaz ise ateş düşmeye başlar. Bilimin bu keşfiyle, ''oruç bir kalkan gibidir sizi ateşten korur.'' Bu hadisin yalnızca ahiretle alakalı olmadığı Dünyada da ateşlenmeden koruduğunu görmüş oluyoruz oruç  ateşin daha fazla yükselmesine engel olur.
Dışarıdan besin gelmediği zaman vücut hemen otofajiye geçiyor. Vücudumuzda birikip bize hastalık yapan o birikintiler oruç sayesinde atılmış oluyor.
Soru; tansiyon ve şeker hastaları oruç tutabilir mi?
Cevap;Tansiyon hastaları oruç tutabilirler çünkü tansiyon oruçla düşer kan ağırlaşmıyor. Eğer kişide ileri düzeyde şeker yoksa ,Ramazan’dan önce yemelerini düzeltirlerse şeker hastaları da rahatlıkla oruç tutabilir
Hücreler oruç esnasında azalan enerjiyi korumak için de hasarlı ve çok verimli olmayan bağışıklık hücrelerini yok eder.
California üniversite Prof. diyor ki;
Oruç hücrelere aktif ol yani çalış uyarısı vererek bağışıklık sistemini yenilediğini bu işlemde gereksiz enerji ve atıkların vücuttan atıldığını belirtmiştir. Bilim bugün bu noktaya geldi efendimiz asırlar öncesinden bunu belirtmişti.
Oruç;kök hücreyi dolayısıyla yeniden hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek, yeni bir bağışıklık sistemi kuracak kadar etkili bir yöntemdir
Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre uzun süreli açlık pka enziminin de vücutta azaldığını yani kanser ve tümörü yok ettiği tesbit edilmiştir. Büyüme hormonu, kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını kolaylaştırır. Şu anda tarım ilaçlarına büyüme hormonu veriliyor o yüzden kanser bu kadar arttı.
İşlenmiş gıdalar, rafine yağlar da bu hormonun beslenmesine sebep olur ve kanser vücudu hızla ele geçirir
Oruçla bozulmuş hücreler yenilenir

Biz şöyle oruç tavsiye ediyoruz;
Sahurda yalnızca meyve (meyve Sünnette yemekten önce yenilir)veya hurma
İftarda da tek çeşit yemek.

Ramazan’dan Sıhhat bulup çıkmak istiyorsak tek çeşide ehemmiyet vereceğiz
Efendimiz tek hurmayla orucunu açıyordu ama şimdi biz öyle bir duruma geldik ki hurma çerez niyetine yeniliyor.

Hata oruçta değil hata bizim ramazandaki beslenme şeklimizde 3-5 çeşit yeyince 15 gün hastalık oluşmaya başlıyor bu sefer ne diyorlar oruç tuttu hasta oldu halbuki ne büyük haksızlık..
Akyuvarlar çoğaldıysa bağışıklık sistemimizin bir mücadelesi var demektir. Oruç bağışıklık sistemini sıfırdan oluşturur.
Büyük şehirlerdeki güneş görmeyen evler, Kirli hava, insanların ilik kemiğini tembelleştirir herkes kansızlıktan dermansızlıktan ve hastalıklara karşı dayanıksızlıktan şikayetçi Bunların hepsinin bizim beslenmemizle ve yaşam biçimimizle bağlantıları var.
Herkes halsizlikten şikayetçi...
Bizim değişmeyen hakikatlere ihtiyacımız var bunun için efendimizin ölçüsünü örnek alacağız.

Efendimiz az yiyin az için buyuruyor bakın az yiyin çok için buyurmadı. O yüzden mideyi haddinden fazla suyla doldurmak böbreği tembelleştiriyor her şeyin fazlası zarar.
Gündüz aydınlığı ve gece karanlığı içinde 2den fazla yemek ve içmek israftır buyuruyor.
Hastalanınca iştahımız kesilir, istemesek de oruç tutmuş oluruz sindirim sistemi hastalığı iyileştirmek için uğraşır. Efendimiz şöyle buyuruyor;” hastalarınızı yiyip içmeye zorlamayın onların Allah yedirir ve içirir”
Oruç vücut kitle endeksini önler ve obezite engellenmiş olur ama nasıl oruç olması lazım tıka basa yemeyerek tek çeşitli yiyerek gerçekleşir.
Daha sağlıklı kalori yakımı yine oruçla olur
Günümüzde bazı sporcular düzenli oruç tutmaktadır kalori dengesi için
Yine oruç hormonların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yemek yiyorsunuz 2 saat sonra yine acıkıyorsunuz çünkü yanlış besleniyorsunuz Ramazan, doğru beslenme için bir kapıdır aslında.
Sahurda bereket vardır Feyz vardır orada yemekten bahsedilmiyor orada bahsedilen seher vaktinin ehemmiyetidir bu hadisin şerhine bakın inşallah

Yemek yedikçe pankreastan insülin salgısı artar. Bu yalancı açlıktır kısır döngüye sokar kişiyi bunu kırmanın en güzel yolu işte ramazandır. Sabah bir çeşit akşam bir çeşit yiyerek sağlıklı hayata geçiş yapabilirsiniz.
Bizim algılarımızla oynandı, Soframızda; hem karbonhidrat hem protein hem yeşillik meyve olacak denildi. Peki bu gerçekten sağlıklı olsaydı hastahaneler bu kadar dolup taşar mıydı?
Sünnete uyulsa herkes sağlıklı olur hiç şüpheniz olmasın
Gerçek açlık; kupkuru bir ekmeği iştahla yiyorsan acıkmışsın demektir ama bizim açlık algımız bu değil çünkü nefislerimiz aç.. ruhun açlığını da yemekle bastırıyoruz biz. 
Efendimiz bir gün birinin unu elediğini görüyor sen ne yapıyorsun diyor sahabe kepeğini ayırıyorum diyor bunun üzerine efendimiz hayır o kepeği kat içine o şekilde ekmek yap. Ama bugün ne yaptılar buğdayın içine yerleştirilmiş gluteni suçlu ilan ettiler. Beyazlatılmış genetiği değiştirilmiş buğday sorunlu hastalığı yapan o insanların uygulamaları hatalı.

İslamda koruyucu hekimlik vardır hastalanmamanın önü alınmaya çalışır ama bizler şu an hastalanınca tedavilere başvuruyoruz biz tedaviyi haram yolda ararsak iyileşemeyiz öyle olsaydı doktora giden neden hala hastalıktan kurtulamıyor. Bakın yıl içinde de efendimiz sürekli oruç tutmuştur nafile oruçlar belirli günlerin oruçları.
Kansere çözüm sedefe çözüm dediler böyle bir şey oldu mu yok? Böyle bir mekanizma yok.. ilaç sektörü silah sektöründen daha fazla para kazandırıyor

Ahir zaman ümmeti çok aceleci hemen çözüm bekliyor ama çözüm denilen şeyler hepsi geçici
Kutsi hadiste şöyle geçiyor; eğer kulum hastalandığında sabrederse onun ruhunu en güzel şekilde kabz ederim eğer şifa nasip ettim ise etini daha temiz bir et ile kanını daha temiz bir kan ile değiştiririm”Tedaviyi islam hariç her yerde arıyoruz halbuki biz bunu dini hakkıyla yaşayabilsek şifamız kendiliğinden gelecek
Bugün tıp sistemi insanın hastalığından para kazanan bir sistemBirçok insanın Ramazan’ın ilk günlerinde başı ağrır bu kimselerin böbrekleri zayıf insanlardır Ramazan’a girmeden kafa hacamatı yaptırabilirlerSoru;Alternatif tıp noktasında ehil kişileri nereden bulacağız

Cevap;Alternatif tıp diyince içine çok fazla şey giriyor en başta başka dinlerin tedavi yöntemleri giriyor, hipnoz,akupunktur bioenerji, tepa, biorezidans biz nasıl olurda başka dinlerin tedavi yöntemine başvururuz bizim baş vuracağımız tıbbi Nebevi’dir.
(Abdest 600 tane akupunt noktasını aktive ediyor o kadar muazzam bir tedavi)
Bir gayri müslim islamın uyguladığı şeyleri mesela orucu sırf sağlık için uygulasa ne olur islama bir ilgi oluşmaya başlar. Çevrenizde değişen insanları görmüyor musunuz 50 yaşına kadar dindar olan kimseler, sağlık için bir yere gidiyor ve değişmeye başlıyor çünkü yeni terapi sistemleri hücre zikrini kesiyor. “Canlı cansız her şey Allahı zikreder” bizim her bir hücremiz Allah’ın bir esmasını zikrediyor. İslamın kanun ve kuralları bilime uydurulmaya çalışıyor aslında bilim islama uyarsa hakiki bilimdir.
Bir zamanlar ne diyorlardı doymuş yağları yemeyin kolestrolü yükseltiyor şimdi ne diyorlar doymuş yağlardan yiyin, beyni besleyin. Yine bademcik için ne diyorlardı 2 kere iltihap geçirince aldırın diyorlardı ama şimdi ne diyorlar sakın aldırmayın.
Aynı şekilde antibiyotik kullanımı bir zamanlar her doktora gidene veriliyordu fakat şimdi antibiyotik kullanmama eğitimleri veriliyor doktorlara bakın bilimsel veriler sünnetin önüne geçmemeli çünkü bunlar kıyamete kadar doğru biz Zihnimize bunu yeniden yerleştirmek zorundayız

Serotonin hormonu insana mutluluk zindelik veren bir hormondur eksikliğinde depresyon, üzüntü, yorgunluk, isteksizlik hali görülür oruçla bu hormonun üretimi artar bu hormon bağırsaklarda üretiliyor. Bugün imkanlar çok iyi olduğu halde herkes mutsuz. Panik atak,depresyon artmış durumda bunun bir sebebi de serotonin hormonunun üretilememesi bağırsaklarımızı çok yemekle, deterjanla ve hormonlarla mahvettik. Tamamen mikroorganizmalar bağırsakları terk etmiş durumda değil tamamen terk edenlere maalesef dışkı nakli yapılıyor. Tıp deyince sağlık deyince aklımıza tv çıkan kimseler geldiği ve onları dinlediğimiz için yolumuzu kaybediyoruzDepresyon ilaçlarının bağımlılık yapmaktan başka hiçbir etkisi yok geçiyor mu bir süreliğine evet ama sonra tekrar aynı duruma dönülüyor. Yan etkilerine bakın, kişilik değişimi geçiyor öyle basit ifade edilmiş ama ciddi bir mesele...

Kanser genetik değildir bugün ki yanlış hayat tarzından dolayı bu kadar arttıSoru;İnsanlar oruçluyken sitresli ve gergin oluyor
Cevap; bunun sebebi oruç değil bağımlılık
Sigara bağımlılığı, yemek yeme bağımlılığı, şeker bağımlılığı. Bugün sigaranın kötülüğünü herkes biliyor ama çikolatanın bilmiyor psikolojik problemler, rahimle ilgili problemler, nörolojik problemlerin altında çikolata tüketimi var. Çikolata mutluluk hormonu sağlar, kanı arttırır ama has çikolata katkı maddesine maruz kalmış çikolata değil evde çikolata yapabilirsiniz;
Tereyağı, Hindistan cevizi yağı, veya kakao yağını kısık ateşte ısıtın ondan sonra yavaş yavaş ona kakaoyu yedirin keçiboynuzu pekmezi katın ondan sonra içine ister fındık ister badem katın. Kakaosu fındık tozunu ve yağını biraz fazlaca katın o zaman sertleşirOruçta adrenalin hormonun daha fazla ve hızlı kana karışmasını sağlar bu hormon kansere karşı bir kalkan vazifesini görmektedir.

Çok yemeden dolayı Hiç durmadan çalışan sindirim sistemi yorulmakta ve erken çökmektedir. Karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği ortaya çıkıyor halbuki Allah bize bir ömür verdi organlarımıza da bir ömür verdi bugün ecelimiz gelmeden organlarımızın ecelini getirmiş oluyoruz oruçla bu organlar dinleniyor ve yaşlanmaları yavaşlamış oluyorYemekten sonra rehavetin basmasının sebebi beyne giden kanın mide ve bağırsaklara dağılırken azalmasıdır. Rehavet oluyorsa, ya çok yediniz ya karıştırdınız ya da yememeniz gereken bir şey yediniz.

Oruçlu iken beyne daha çok kan gider ve kalp daha rahat çalışır.
Sistemi serbest bırakalım bu oruçla mümkün doğru şekilde oruç tutarsak biiznillah sıhhat buluruz

fatma hatun kız kuran kursu/ 09.05.2019

instagram ;koyusiyahli

19 Mart 2019 Salı

şahnaz aras / fıtrat terbiyesi

Biliyorsunuz ki sosyal medyanın hayatlarımızda yer etmesiyle kendilerine sıfat biçmiş insanlar çok fazla olmaya başladı “yazar, pedegog, aile danışmanı, uyku eğitmeni, sağlık uzmanı” ve müthiş bir bilgi kirliliğine maruz kaldık. Hiçbir vasfı olmayan insanların kendi çocuklarını eğitmelerini gözümüzde yücelterek, biz onları bir yerlere getirdik sonra onların hayatlarıyla kendi hayatlarımız özdeşleşmeyince nefret eder olduk, sinirlendik kendimizi yetersiz gördük. Bugün Büyükçekmece şehbalimizde ağırladığımız şahnaz hanım kesinlikle çocuk eğitimi noktasında çok farklı bir bakış açısına sahip ve bu noktada verdiği emek 30 yıla aşkın. Ve sosyal medyadan türeyen tiplerden olmadığı için maalesef sanırım çok bilinmiyor sizlerden ricam bu noktada faydalanılacaksa böyle birinden faydalanmanız bu sizin kârınız olur çocuk gelişimi üzerine İbrahim hakkı hz belirlediği (Türkiye’de yazılan marifetname de maalesef geçmiyor kendisi yurtdışında kaldığı sürece oradaki marifetname’den esinleniyor) elementler üzerine çocuk eğitimine yönlendiriyor bu çalışmayı yapan, ve bu yönde bir yol çizen kimseyle karşılaşmadım. O halde seminer notlarından sizde istifade edin diyerek başlayalım;

Tüm ibadetler Cenab-ı hak tarafından melekler vasıtasıyla bizlere iletilir tavaf, namaz, her türlü ibadet bir ibadet var ki kutsaldır annenin çabası... Hacer annemizin oğlu İsmail için çaba göstermesi hem kutsal hem ibadet hükmündedir.

-modern psikoloji insanı bir yerde tıkıyor 

-Çocuğun karakterini bilip doğru dokunuşlar yapmak lazım

-Anne ve babanın görevi yönetmek değildir anne babanın görevi yetiştirmektir yöneten yetişkin emir verir bu ters tepki oluşturur. Çocuk 11 ve 12 yaşına kadar yönetilerek büyütülür daha sonra bir patlama yaşar. Biz buna ergenlik deriz

- ergenlik denilen problem halının altına süpürdüklerimizin bir anda dışarı çıkmasıdır. Sürekli bunu yapma şunu yapma,namaz kıl ,kuran oku ,telefon yasak diyerek çocuğu bir kalıba sokmaya çalışırız. İşte ergenlik çocuğun içindekileri dışarı kusmasıdır çocuklara nerede evet nerede hayır diyeceğiz bunu çok iyi bilmeliyiz çocuğa hayır demek onu budamak gibidir. Dallarını kesmek ağaca zarar verir ama ağacı budamak ömrünü uzatır.
Çocuğumuz bize benzemek zorunda değildir bizim ilgimizi çeken şeyler onun ilgisini çekmeyebilir.

4 ana karakter vardır.;
1-görsel algısı güçlü olanlar
2- işitsel algısı güçlü olanlar
3- duygusal algısı güçlü olanlar 
4- kokusal algısı güçlü olanlar 
Avrupa ve abd ülkelerinde bu karakterler renkler olarak belirtilir(mavi kırmızı yeşil sarı ) Rusya Çin gibi ülkeler hayvanlar üzerinden belirtir(baykuş, balık vs)
İbrahim Hakkı hazretleri ise elementler üzerinden belirtir toprak ,hava ,su ,ateş

1- GÖRSEL/ TOPRAK ELEMENTİ

-Görerek yaşayarak öğrenirler
Çok hızlı sonuç alıcıdırlar gördüğü gibi  gibi yapar annenin söyledigini genelde yapmaz izler, kendince değerlendirir bu çocuklar için yalan söylüyor deriz mesela ben şuraya gittim der Ama oraya gitmemiştir rüyayı gerçek zanneder çünkü görsel algısı çok yüksektir

-Allah inancını yerleştirmek zaman ister çünkü Allah’ı görmek ister göremediği için kafasında bir yeri oturtmaya çalışır. Anne korkar eyvah Allahla ilgili çok soru soruyor Allah’a inanmayacak diye Allah algısını Bünyesine yerleştirmek için sabırlı olmak gerekir 8-9 yaşına kadar sorduğu sorulara lütfen itinayla cevap verin. Buna örnek ibrahim peygamberdir gördükleriyle , gitti ve aya güneşe bu benim Rabbimdir dedi. Kendi sınırını fark edince Allah’ın sınırsızlığını fark etti yine Sonsuz bir imana sahip olmasına rağmen dirilme ve ölmeyi görmek istedi.

-Direk uyarı ve ikazlar onları kırar duygularını söyleyemez

-Çok cömerttir (toprak verir ayırt etmeden)
Bu çocuklara verme demek değil nereye vereceğini öğretmek önemli olan

-Görerek anlıyor insanlar da beni görsün anlasın istiyor yaşadıklarını ifade etmiyor bu yüzden alıngan öfkeli olurlar 

-onlara canlı rol modeller sunmak lazım
Çünkü görmeden yapamaz toprak elementi olan çocuklara TV internet yasa konulmalıdır çünkü gördüğünü alır uygular bu grup için tehlikelidir.

-Çocukluk çağında hata yapmalarına izin verin

-yaptıkları işlerle görülmeyi severler
Kendi oyuncaklarını topla diyerek ona bencillik veriyorsunuz daha çok ev işlerinde kendi ihtiyaçlarınızda sorumluluk verin. Sizin için bir şeyler yapmak ona kendini iyi hissettirir. Oyuncaklarını topla elbiselerini topla diye yüklenmek bencilliğie yol açar sonra yalnızca kendi işleriyle meşgul olduğunu görünce bu çocuk niye böyle oldu dersiniz onu bu hale siz getirdiniz.

2- İŞİTSEL / HAVA ELEMENTİ

-işiterek ve söz dinleyerek öğrenir 
Yanında dikkatli konuşun

-empatileri çok yüksektir 
Her şeye çok üzülür kendini korumayı bilmez. İşitmeleri yaşamak gibidir öğrenmeyi seven bir karakterdir Dinleyip anladığını görünce hemen yüklüyoruz sonra çocuklar bunalıyor azı karar çoğu zarar kitapla dini bilgi ile hemen çocuğu boğmayın. Şekilcilikten kalıpçılıktan çıkın. Çocuklarımızı balık gibi Fanusta büyütemeyiz fanusta büyüyen balık denize bırakılmak zorunda kalınca ölür bu çocuklar bir gün sokağa çıkacak şeytanın oyuncakları çok fazla

-Allah inancı duymaları ile oluşur bu sebeple güzel bir şekilde anlatılırsa iyice yerleşir

-bu çocukları ibadet kurallarıyla çok sıkmayın

-gezdirin, yedirin, içirin. Ama kendiniz tatmin oluyorsanız orada durun kendinizi mi gezdiriyorsunuz çocuğumu çocuğu düşündürtün
Çocuğun sormadığı sorulara cevap vermeniz nutuk atmaktır. Soruyu ortaya atın Bırakın merak edip cevaplasın siz 10’a sorun o size sorsun onları değerlendirin

Anne onlar yapmıyorlar neden yapmıyorlar diye sorabilir bunu sorgulamak için sormaz açıklamanız için sorar sen sabırla anlatacaksın, açıklayacaksın sen anlatmazsan başkaları anlatır

-onlara güvendiğinizi söyleyin ve zaman tanıyın 

DUYGUSAL / SU

-zor çocuklardır
-hem işitsel , hem görsel, hem duygusal algısı vardır 

-hissederek öğrenir 
Hissederek işe ve insana yaklaşır 

-senin duygularını da hisseder 
Sinirliysen sinirlenir, heyecanlıysan heyecanlanır. Su gibidir girdiği kabın şeklini alır o yüzden karşısında duygu kontrölü yapabilmek çok önemli
Bir şey söylerken güzel dille söylemek önemli
Temelde 4 duygu vardır;
-kızgınlık, mutluluk, endişe, hüzün. Duygularla örülür

-alt ıslatma problemi genelde bu grupta görülüyor ve ilerde tansiyon problemi çok yasıyorlar 

-çok kararsızdır çünkü duygularıyla yönlendiriyorlar duygularını ayırt etmeyi, dinlemeyi bilmeyince bunları yönlendirmez ki.

-haya duygusunun en yüksek olduğu gruptur.

-çocuğa sosyal fobi, asosyal diye etiketler yapıştırarak onları kaybediyoruz.

-nasıl hissettirirseniz hissettiği şey Zihninde öyle yer eder hangi duyguyu vermek istediğinize çok dikkat edin

-bu çocuklara yapabilirsiniz demeyin bencillik ekersiniz. “İnşallah, Allah izin verirse yapabilirsiniz” deyin
Dene bakalım demeliyiz. Hayat çocuklar için bir keşiftir, bir arenadır. 

-onlara istediklerini alın fakat! Alırken şunu yapın nasiplerini, rızıklarını fark ettirin Allah’ın ona gönderdiğini söylemek gerekir. Biz materyalist bir toplum değiliz biz çocuğu paraya şartlı yetiştirmemeliyiz bu Avrupa standardıdır.

-Allah’ı hissetmek isterler 

KOKUSAL/ ATEŞ
-hem işitsel , hem görsel hem kokusal algısı vardır

-damak tatları çok iyidir 

-çok girişkendir

-göstererek farkedilerek öğreniyor. Bu çocuklar her şeyi yaşayıp deneyimlemek isterler hiç çekinmezler çok sosyaldirler

-elinizde bir ateş parçası varsa olumlu da fark edin güzelliklerini ortaya çıkarın.  herkesin içinde rencide ederek uyarmayın onu şöhret etmeyin yaptığı kötülüklerle reklamın iyisi kötüsü yoktur. 

-Bu çocuğun girdiği ortam ve arkadaş çevresi önemli çünkü yaşayarak tecrübe ediyor otokontrolü zayıf

-sorumluluk verin güvendiğinizi söyleyin, ancak takip edin

5 Mart 2019 Salı

mesele-çözüm

Bilinmeyenin içine düşünce kafamız sarsılır başımız ağrır her şey soluk gelmeye sorgulanmaya başlar. Bu belirtilerden her hangi biriyle karşılaştıysanız acilen doktora gitmelisiniz ama bir gönül doktoruna doğru tahkiki yapıp, ömürlük reçete verecek olan bir doktora.
Geçenlerde bir anket yaptım bu anketi aslında sayımızı öğrenmek için yaptım çok değil bir 10 sene de nasıl bu kadar değiştik anlamak için yaptım. Kendimize soru sormayalı bilinmeyene kapıları sonuna kadar açalı hayli zaman geçti.. zaman, bir dozer gibi ezdi de geçti.. Değerlerimiz, manevi huzurumuzu süpürdüler fark etmeden kıyameti yaklaştırdık size de geliyor mu bilmiyorum bir kapana kısılmış, olayları izleyen ama müdahale edemeyen insan çaresizliği.
 Veda hutbesini birçok kez okumuşumdur fakat şuan anlıyorum kuran ve sünnete bağlanmanın kafesten tek çıkış olduğunu daha ne kadar kötüye gidebilir ki dedikçe daha kötüye gitmesi cabası.
E ne yapacağız yazmaya kalksak sayfalar dolup, taşar gelin biz oyalanmanın ötesine geçelim yani bildiğimizle amel edelim şu mübarek üç aylar arefesinde bilinmeyenden sıyrılalım, bilinene yolculuk edelim.
 Ben elhamdulillah çok şanslıyım çünkü çok güzel bir hizmet ortamında evimden işime ,işimden evime yürüyerek gidip geliyorum şehrin içinde yer almıyoruz en büyük artımız bu sanırım hele bir İstanbul içine gidelim büyük bir yorgunluk siniyor üzerime toplu taşımayı ciddi anlamda kaldıramıyorum bunun sebebi inkas, hal sirayeti aslında belki o gün dinlenmiş dinç kalktınız ama insanlar sizi bir ruh emici gibi emip, sömürüyor bu da bizi sorgulamaktan bir adım geri atıyor çünkü atıf insan ilerleyemez. Gelelim ayet-i kerimeye ''salihlerle beraber olun..'' salih olun denilmiyor bakın, salihlerle beraber olun eee nerede bu salihler? bazen kitaplarda bazen aradığınızda ve dua ettiğinizde niyetinizin karşılığı olarak hemen yanınızda. Yeter ki istemeyeli bilelim gönül iklimimizi bahar tutalım erguvan ağaçları gibi huzur yayalım sürekli şikayet eden, hayatından memnuniyetsiz insanlara bir tık mesafe koyalım mesafeden zarar gelmez kimse kırılmadan incinmeden olay yerinden uzaklaşalım. Bazı kullar kendi enerjilerini kendileri üretir karşısındakine de kendisine de yeter bir sohbet halkası, kitap dostu, ya da hatim arkadaşlığı hele ki ictimai beraberliğe gayret edersek göreceğiz ki kazanacağız.

Bir diğer noktamız Rasulullah efendimizi sevip tanımak çünkü o susuzların pınarı görevini görür hayatını öğrenmek, okumak, ona dair bir şeyler dinlemek sizi çölde su bulmuşa çevirir çünkü seven sevilir. Seven sevdiğine benzemeye çalışır bir boyut atlarsınız renkler bile başka güzel gelir gözünüze hafta da 1 saat bile ondan bahsedeceğiniz kaliteli sohbetleriniz olursa hayatınıza eşlik etmeye başlar enerjisi o kadar ulvi ki anlatmak için kelime tıkanıyor fakat her alanda şeksiz şüphesiz dahil etmek ama... cümlesini bir kenara bırakmak önceliğimiz. Efendimizi kendimiz için sevmeliyiz o okyanus ise bizde okyanusun balığıyız gibi düşünün. Dünyaya bir kere gelmişsiniz onun gönül ikliminden yararlanamamak tam olarak nasipsizlik.. (kitap tavsiyesi salih suruç efendizin hayatı1-2, Muhammet Emin Yıldırım/ efendimizi sahabe gibi sevmek, sahabe iklimi1-2, Necip Fazıl Kısakürek/ çöle inen nur,Osman Nuri Topbaş / efendimiz Hz Muhammet Mustafa devamı eklenecektir ayrıca blogdaki Hasan gibi sevmek yazısını okumanızı tavsiye ederim)

helal gıda. Asıl sorunun temel yapı taşı... mutfaklar dışarıya taşınmışken yediğimiz lokma kırk gün midemizden çıkmıyorken ''ibadet yapmaya üşeniyorum'' yadırganacak bir cümle değil dünyanın alma- tüketme hızını durdurmak mümkün değil fakat elbette farkındalık oluşturabiliriz bir kere manevi durumu geçtim maddi olarak yeme-içme parasını biriktirince neler olacağını bir hesaplayın rahat bir ülke gezmek için para birikir, eğitimini almak istediğiniz dil kursuna, özel eğitmene yeter o para. Ne yediğinizi bilirsiniz az yemeyi de ekledik mi durum fevkaledenin fevkine ulaşır çünkü yemek daima ağırlık yapan, zihni zinde tutmanın önüne geçen bir faktör bunu sağlıklı yaşam değil, ibadetime ruh vermek için yapmakta mühim ameller niyetlere göre cereyan eder ve işler bir nebze de olsa yoluna girer hayatımda en fazla ibadete , kalbi yumuşaklığa ve iradeli olmama (irade terbiyesi kitabını okumalısınız yemek bahsi çok güzel açıklanmış) sebep olan durum, yemeği azaltmakla beraber ayyuka çıktı o yüzden helal gıdanın altını çokça çiziyorum bedenini doyuran insan ruhunu açlıkla beraber öldürdüğü için nefis her geçen gün dev bir obura dönüşüyor. Her gün İstanbul'da 3 ton hınzır eti kesiliyor kim yiyor müslüman ülkesinde bu hayvanın etini gayr-i müslimler mi? Bu konuda bilinçlenmek adına şu belgesellere lütfen bakınız sonra devam edelim: that sugar, cooked (2. bölümden itibaren), food choices, rotten

yazının devamı gelecek ve eklemelerle genişleyecektir sevgiler...

fikir, görüş tavsiyeler için iletişim; koyusiyahli@gmail.com

8 Kasım 2018 Perşembe

sağlıklı yaşam gerçekten mümkün mü?Sağlıklı yaşam fikri bende geçen sene Hatice Misgey'i dinledikten sonra ortaya çıktı çok etkilenip gaza gelir ya insan bende o şekil gaza geldim halbuki annem böyle biri hep bana Aidin Salih'in gerçek tıp kitabını oku bak nasıl hayatın değişecek derdi olsun vakti zamanı bu zamanmış Elhamdulillah değişti çoğu şey ve artık böyle yaşayacağım dedim çünkü her şeyden önce imani bir mesele. Fazla temizlik bir vesvesedir Allah Resul’ü temizlenmek için ne kullandı nasıl temizlendi islam kaynaklarına bakınca görüyoruz ama sorun şu ki bakmıyoruz neyse.

İlk önce yiyecek olarak başladım ama tek kişi yaşamıyorsunuz sonuçta eşim bana haliyle ayak uydurmadı ve ne gerek var gibi baktı olaya. Çevremde bahsedince “eee bunu yapınca ne olacak ikimizde toprak altına girmeyecek miyiz, dünyaya bir kere geldik boş ver böyle şeyleri “ diyen birçok insan vardı ki hala var ama bu işin ahirette amel kısmı var yani yediğimiz her lokmanın, bedenimize muamelemizin hesabını vereceğiz bu yüzden öyle savuşturulacak bir mesele değil bu. Verdiğim minimalizm seminerlerinde Minimalist yaşamın sadece eşyanın az olanı, Norveç tipi bembeyaz evlerde bir masa bir sandalyeyle yaşamaktan ibaret olmadığını asıl Minimalist yaşamaya yediklerimizden başlamamız gerektiğinden bahsediyorum çünkü sade yaşam.. adı üzerinde az yemek, az içmek, az konuşmak, az eşya yani sünnetullah.

Yemeğin helal ve temiz olanı helal kazançla geleni ve dışarıdan yenilmeyenidir bu çoook zor evet dışarıdan yemek yemeyi kesmek zor ama imkansız değil hele ki niyetinizi aldıysanız. Dışarıda yediğiniz et nereden geldi, kim pişirdi, ruh hali neydi? Vücuda giren bir gıda 40 gün etkisini gösteriyor sonra neden namaz kılamıyorum, neden nefsime engel olamıyorum diyoruz..


Öncelikle temiz ve helal olması dedik etin helal olanını araştırdık, sütü yine paket süt değil hayvanı olan ve hayvana tarım ilacını yedirmeyen yerlerden soruşturduk elhamdulillah bulduk yumurta açısından şanslıydım şehbal kültür merkezinin yanında bi teyzenin gezen tavuğu var onun yumurtalarını almaya başladık zaten şekeri bıraktığım için un-pasta- çikolata vs hiç kullanmıyorum (arada kaçamaklar yapsam da 1 -2 çataldan sonra yiyemiyorum mide bulantısı baş ağrısı çekmeye başlıyorum) bu artı bir avantaj. Bununla beraber hakiki zeytinyağı ve eski kaşarı eşimin halası ve dayıları üretiyor aynı zamanda tereyağı ve peyniri de köyden aldırdık(yada kadınlar pazarına bakabilirsiniz) Kaya tuzu mutlaka helal olanı bulun tabi ve çektirin normal tuz kullanmayın lütfen :((( şekere henüz alternatif bulamadım ama bulur bulmaz paylaşacağım. karabiber, pulbiber gibi baharatları mümkün mertebe market değil ya aktardan alıyoruz yada çektiriyoruz daha lezzetli ve daha keskin.

gelelim ekmeğe en zoru buydu cidden zor oldu beyaz ekmeği bırakmak bir tek “organik halk ekmeği”(İhe) var o hem helal hemde gerçekten organik rengiyle tadıyla zaten fark ediyorsunuz e insanoğlu her şeye alışıyor hemde her şeye bir dilim ancak yiyebiliyorsunuz tadı hafif ekşi ve ağzınızda sürekli dönüyor yutmak hemen mümkün olmadığını için az yemiş oluyorsunuz.
 Beslenme düzenimizi de değiştirdik. Ki ben tavuk aşığı bir insanım hem kan grubuma yaramadığı hemde hormon basıldığı için tavuk yemekten de bu şekilde vazgeçtik sebze ağırlıklı hafif yemekler (sebzeyi çok pişirmeden!)yemeye başladık akşam 7’den sonra meyve tüketmiyoruz, yetecek kadar yemek yapıyoruz ve en geç 6’ya kadar akşam yemeği yemiş oluyoruz. Çok mu acıktık? Hurma, kuruyemiş , vs tüketerek bastırıyoruz İnan’ın çok zor olsa ben zaten yapamazdım çünkü çağımız hızlı yaşama çağı. Yavaş ve hemen sonuç vermeyen şeyleri istemiyoruz fakat biz değişken varlıklarız düzenimizi değiştirmek ve alışmak baktığınızda çokta zor değil. Hatice ablanın da üzerinde durduğu tek çeşit kuralını da aşmamaya çalışıyoruz. Geçen bir kek yaptım mesela canım çok istedi helal dünya marketlerinden kabartma tozu, vanilya, un aldım şeker yerine pekmez kullandım inanılmaz lezzetli oldu yine hurmayla, incirle tatlılar yapıyorum yani bir şekilde oluyor arkadaşım
Gelelim deterjan meselesine.
Bir kıyafeti yıkarken bizim algımız mis gibi kokmalı, bembeyaz olmalı, leke kalmamalı. Peki bir şeyin temiz olmasındaki hüküm nedir? 3 kere suyla yıkamak. Bu kadar. Bazıları doğal yaşamak pahalı zor diyor ama içine girince hem hesaplı hem içiniz rahat en basitinden gidip aktardan malzemeleri alıp kendiniz yapabilirsiniz ama bizler üşeniyoruz öyle değil mi ? Zaten üretilmiş ne gerek var diyoruz. Bi gidip deneseniz göreceksiniz ne kadar basit olduğunu.

Helal dünya marketleri var kavaklıda biz oradan aldık ama her ürün helal diye organik olmayabiliyor naturelive markasının el sabunu, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, banyo ve tuvalet için olan ve en son mutfak için birkaç malzeme aldım şimdilik memnunun şampuan organik zeytinyağlı sabun kullanıyorum ardından sirkeyle yumuşuyor saçlar başlarda uğraşmak içinden çıkılmaz bir hal alabilir :D sirkeyle her şey tatlıya bağlanabilir sirke ise içinde mayası olmalı yani marketteki değil sirke evde yapılır ona da üşenmeyelim bi zahmet :D diş macunu da ersağın vermişti annem onu kullanıyorum içindekiler bölümünde titanyum tioksit gibi zararlı maddeler yok memnunum. Bulaşık deterjanı ise yapacağım tarifi aşağıya yazarım. Marketlerde şuan etimatik var çamaşır deterjanı olarak onu alabilirsiniz alırken zaten bakmanız gereken (parfüm içermeyecek, Titanyum dioksit olamayacak, enzim olmayacak )

Kışın yün yorgan ve pamuklu çoraplar tercih etmeye çalışıyoruz.

Kadınlara özel günler içinde yine sağlıklı pedler mevcut birazcık fiyatı fazla ama İnan’ın değer.

Bulaşık makinesine gelinceee; çatallar, bardaklar çizilmiyor mu?

Evet çiziliyor ama önemli olan benim vücudum çizilmesin, hasar görmesin bardak çatal değiştirilir ama vücudumu ve sağlığını değiştiremem..
 Yine sağlık anlamında dikkat etmemiz gereken diğer bir konu 6 ayda bir hacamat kendim ilaç düşmanı bir insanım hastalandığımda otlarla iyileşmeye çalışırım en azından artık böyle. Süreç uzun olsa da iyileşiyor musunuz evet sağlıkla mı evet.

En iyisi değil en organiği demeliyiz. Elimizde olan parayı yiyecek, keyif, boş ve gereksiz şeylere harcayacağımıza bunlara ayırmalı ve sayımızı arttırmalıyız. Diyelim aileniz eşiniz kabul etmiyor varsın etmesin siz bir zaman uygulayın muhakkak onlarda buna ayak uyduracak yada hiç olmazsa saygı duyacaklardır. Yada evin idaresi ev hanımındadır eğer falan falan ürünü alırsan kullanmam, yemek yapmam diyerek de ambargo uygulayabilirsiniz :D 

kişisel bakım; naturelive rolon aldım gerçekten çok memnunum hem uzun süredir kullanıyorum hem ter kokusunu arttırmıyor
yüz bakımı sirkeyle temizliyorum haftada bir doğal kil maskeyi uyguluyorum bu kadar. Makyaj malzemesi zinhar kullanmıyorum bir tek toz sürme.

Bebek bezi;

Sleepy helal ve zararlı maddeler içermiyor yada direk sade pazarda olan bebek bezlerini alıp eğer yapabilecekseniz yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.
Bulaşık makinesi deterjanı tarifi;

1 su bardağı çamaşır sodası

1 çay bardağı karbonat

1 çay bardağı boraks

2 yemek kaşığı Kaya tuzu (çekilmiş)

1 tatlı kaşığı limon yağı
Çamaşır makinesi deterjanı tarifi;

1 su bardağı rendelenmiş hakiki zeytinyağlı sabun

1 bardak çamaşır sodası

1 bardak karbonat

Yarım çay bardağı boraks

10-15 damla limon yağı yada uçucu yağ

Yaparken lütfen eldiven takınız ve dikkatli olunuz. Hepsini karıştırıp makinenizin gözüne koyabilirsiniz.

organikliğinden ve helal olduğundan emin olunan markalar (Hatice Misge'ye sordum)

https://www.naturalive.com.tr/

https://www.sadepazar.com/

https://www.erkansamci.com/

https://www.yesilanne.com/

kitap tavsiyeleri
gerçek tıp/ Aidin Salih
Müslümanın diyeti/ Kemal Özer
Yediklerimizin içinde ne var/ Kemal Özer
deccal tabakta/ kemal özer


sağlık her şeyden önce gelir inanın uygulamak zor olsa benim gibi üşengeç bir insan bunları yapamazdı çevremde bilir. Hem içim rahat hem kendimi gerçekten iyi hissediyorum inşallah yardımcı olabilmişimdir sağlıkla sevgiyle kalın bana sorularınızı yazabilirsiniz;

koyusiyahli@gmail.com

7 Kasım 2018 Çarşamba

Hatice Misge/ Sağlıklı yaşam semineri
Hatice misge / Sade yaşam semineri ;
Yurtdışında verdiğim seminerlerde tedavi ettiğim yada görüştüğüm genç kızların Vücudunda bizim kızlarımızda olduğu kadar hasar görmüyorum Çünkü yediklerimizin içerikleri maalesef farklı onun yediği Çikolatayla Türkiyedeki çikolata aynı maddelerden oluşmuyor. Bunu bilerek bu şekilde üretiyorlar.


Şimdi doktorlar her önüne gelen hastaya şu tavsiyeyi veriyor 2,5 ya da 3 litre su için peki siz efendimizin hayatında böyle bir şey duydunuz mu ?midenin üçte birini suyla üçte birini yiyecekle geri kalanını boş bırakın diyor midemiz ne kadar, kişinin avucu kadar...


Tıbbın bize söylediği şeyler zamanla değişiyor Önceden her hastalanan kişiye antibiyotik Öneren tıp şimdi antibiyotik kullanımını en aza indirgemeye çalışıyor

Yine yıllarca yumurta kolestrol yükseltiyor dediler aradan 5-10 yıl geçmedi yumurtanın faydalarını söylemeye başladılar

Değişmeyen şey nedir kuran ve hadis çünkü Onun bilgisi Vahiydir beni yaratan bana neyin zararlı neyin faydalı olduğunu en iyi bilir. Kuranda en çok geçen ayetler helal ve temiz olanları yemek üzerinedir.


(Taladomit faciası ) İkinci Dünya Savaşından sonra Mide bulantısı için kadınlara verilen bir ilaç elhamdülillah o dönemde Türkiye ekonomik kriz sebebiyle bu ilacı alamamıştı taladomit kullanınca annelerin çocukları maalesef sakat doğdu bunun örnekleri internette yazınca önünüze geliyor.


Yine Çin’de Aptamil ve süt tozu kullanıldı bunların kalitesi artsın diye içine melomin tozu katıyorlar sonra 1,5 yaşındaki çocukları diyaliz makinelerine bağladılar akabinde Çin’de aptamil ve süt tozu kullanımı yasaklandı.


İyileşme nedir?

Hastalığın sona ermesidir hastaneye gidince size ne yediğinizi, hangi kimyasalları kullandığınızı sormuyorlar en basitinden tıp fakültelerinde sağlıklı yaşam anlatılmıyor dr size bu yüzden direk ilaç tedavisi veriyor

İbni sina hastalarını 64 gruba ayırıp her birini öyle tedavi ediyordu.

Troid, insulin, yumurta çatlatma iğneleri, birer hormondur

Rafine tuzda sodyum ve iyot vardır ama Kaya tuzunda mineraller var. Lütfen Kaya tuzu kullanın.

Doğal antibiyotik tarifi;

10 baş sarımsak, 10 tane limon bir kilo bala katın 7 gün bekletin üstü tülbentle kapalı bir kavanozda sonra süzün

Maydonoz limon kaynatın

Zencefil zerdeçal yemeklerinizde az da olsa kullanın. Yün mesela ağrıyı çeker mümkünse yün giyinin kış ayında.

Yüzmek;Yüzmek çok sağlıklı birçok bel boyun ağrısına yüzmeyi tavsiye ediyoruz ama şimdi havuzlardaki klorlu su yalnızca zehir ve zarar... yüzülecekse deniz suyunda yüzülmeli
Kansızlık;

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı birinin kan değerleri 12-17 arası olmalıdır hemoglobin 12-17, hemotoglid 37-30 kolestrol 200 üstüne çıkmamalıdır peki bu tespitler bize nereden geldi bu değerleri tespit edenler kimler. Batı’dan geldi sağlıklı olduklarını düşündükleri 1000-2000 kişinin kanını ölçtüler acaba sağlıklı olmak kırmızı yanaklı olmak mı yüzü gözü kanlı olmak mı mesela onlar sürekli haram yiyorlar şarap bira bunlar Kanı yükseltir yine yedikleri hayvanın eti(hınzır) kan yapar biz onlarla aynı şeyleri yemiyoruz bu yüzden bizim ortalamamız onlarınkine yetişmiyor. Bu konuda bir hadisi şerif var ;
Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.)’e kafir olan bir kimse misafir olarak geldi Rasûlullah (s.a.v.) onun için bir koyundan süt sağılıp ikram edilmesini emretti. Koyundan süt sağıldı misafir içti sonra başka bir koyun sağılmasını emretti koyundan süt sağıldı misafir onu da içti sonra tekrar başka bir koyun sağıldı onu da içti böylece yedi koyun sütünü içmiş oldu. Ertesi sabah Müslüman oldu. Rasûlullah (s.a.v.) yine bir koyundan süt sağılmasını emretti, süt sağıldı misafir içti başka bir koyundan süt sağılmasını emretti süt sağıldı fakat misafir bu sütü içip bitiremedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Mümin bir bağırsak dolduracak kadar içer kafir ise yedi bağırsak dolduracak kadar yer ve içer.” (İbn Mâce: Etıme: 3; Müslim, Eşribe: 34)

İlaç Firmaları herkes benim müşterim olsun diyor dolayısıyla sana kanın düşük sana B12 vitaminin eksik diyorlar

Bizim Yapacağımız tek şey beslenmeyi düzenlemek ve sünnete uygun yaşamak;

Kahvaltıda tek çeşit ,öğle salata ya da meyve, akşam yine tek çeşit. Bu şekilde beslenince daha hafif ve daha iyi doyacaksınız Ama siz bugün beyaz ekmek yerseniz 2 saat sonra yine acıkacaksınız

Dünyanın en genç profesör unvanını alan Oktay Sinanoğlu şöyle diyor;İnsan vücudu kadar az yakıtla, çok enerji üreten başka bir mekanizma yoktur.

Bugünün Müslümanlarında şöyle bir algı oldu; bizim bir tek yemeğimiz var ona da dokunmayın maalesef bu bizim sonumuzu getirecek.


Kullanabileceğimiz 4 tane yağ var;

Zeytinyağı, tereyağı, iç yağ, kuyruk yağı. Bunlar damarda tıkanıklık yapmaz tam tersine daha akıcı olmasını sağlar. Ne zaman sentetik yağlar çıktı damar tıkanıklığı damar sertliği ortaya çıktı
Deterjanlar;

Şimdilerin sorunu neden korunmadığım halde çocuğum olmuyor doktora gidiyorlar hemen tüp bebek bir kere tüp bebek hormon yüklemesinden dolayı ilerde meme kanserine sebep oluyor göğüsdeki kitleleri uyandırıyor
Hangi bitki hangi ilaç olursa olsun siz hayat tarzınızı değiştirmeden hiçbir şeyin yoluna girmesini beklemeyin
Allahu Teala Kuran’da temizleyici olarak neyi gösteriyor su ve toprak.

Bu şehir hayatında ben size yalnızca su ve toprak kullanın demiyorum hiç olmazsa bunun yapılabilir olduğunu bilin ve şunu unutmayın bunu inkar ayeti inkar demektir
Deterjanlarınızı kendiniz yapabilirsiniz Erkan Şamcı ondan izleyip öğrenebilirsiniz bulaşıkları hakiki zeytinyağlı sabunla yıkayabilirsiniz ben kendim yıllarca böyle yıkadım yıkıyorum. Ama sizler şimdi deterjanın akıcılığını alışmışsınız vazgeçmesi zor yapılan bir araştırmaya göre bir 1 su bardağının üzerindeki deterjanı giderebilmek için 33 litre soğuk suya 18 litre sıcak suya ihtiyaç vardır.
Deterjanlar maalesef en çok beyni ve üreme organını vuruyor.
Deterjanların zararı açık açık ortaya çıktıktan sonra bir takım girişimciler doğal adı altında ürünler ürettiler ama aynı zararlı maddeler yine var en zararlıları kaldırdılar ama maalesef parfüm yine var deterjan alırken titanyum dioksiti enzim ve Parfüm olmamasına bakın.
Deterjanların içindeki bir takım maddeler bugün hormon gibi davranıyor bunlar denizlere karışınca balıkları da mutasyona uğratıyor.
Bugün kadınların normal doğum yapamama sebebi deterjanlardan kaynaklanıyor( bilimsel ve uzun uzun anlattı not almak için yetişemedim :( )
Ya da kadına sentetik oksitosin veriyorlar (suni sancı) Allah’ın yarattığı sistem o kadar mükemmel ki mesela rahim kasılması yani sancı dinlene dinlene gelir ama suni sancı kesintisiz bir sancı bu yüzden dayanılmaz oluyor ve kadın sezeryanı tercih ediyor.

Biz Allahın yarattığı mükemmel vücut mekanizmasını bozuyoruz. Isıtıp yiyerek, çeşit çeşit karıştırıp yiyerek, kan grubuna zararlı gelen besinleri tüketerek. Bütün sistemi tahrip ediyoruz sonra da bu hastalık bana Allahtan geldi diyoruz.

Mecellenin en önemli maddesi; zararlı terk etmedikçe yararlı olan çokta fayda vermez.

Pedler çocuk bezleri içinde titanyum dioksit var kendiniz bunu evde test edip deneyebilirsiniz ağzınızı bir tülbentle kapatın pedin içini açın içinde bir toz var o tozu alın bir kaba dökün ve üzerine su ekleyin jel gibi kabardığını göreceksiniz. Titanyum dioksit kelimesini sakın unutmayın zaten bu çağın en tehlikeli maddesi bu maddedir ve girmediği hiç bir yer yok; ilaçların üzerine içeriğine bakın, görürsünüz, pedler, bebek bezleri, şeker, tuz, diş dolgusu, diş macunu, duvar boyası, kutu süt, sakız. Cüneyt Zapsu’nun Daos konuşmasını mutlaka dinleyin beyin hasarı istemsiz düşünce depresyonun hep bu maddeyle insana aşılandığı anlatıyor.


Peki titanyum dioksiti neden kullanılıyor hangi bahaneyle her şeyin içine katabiliyorlar;

1- nem tutucu

2- koruyucu

3- beyazlatıcı

Nem tutucu özelliğinden dolayı dizlerde sıvı kaybı ortaya çıkıyor

Süt reklamı; Geçenlerde şöyle bir reklam gördüm Daha fazla süt sloganıyla artık süt reklamı yapıyorlar daha fazla süt var diyorlar içinde demekki kutu sütün içinde ne maddeler var ki daha fazla süt olduğunu belirtiyorlar. Müslümanın uyanık ve akıllı olması lazım.
Ay hali;

Sağlıklı bir kadının adeti hicri ay başlarında olur ortasında sonunda olmaz o yüzden aybaşı kavramı ortaya çıkmıştır eskiden böyleydi. Nasıl ki okyanuslar ayın hareketlerini takip ediyorsa bizim vücudumuzda aynı bu şekilde programlanmıştır.
Sistemimiz o kadar bozuldu ki fırtınalara yön veren ayın hareketleri bizim vücudumuza etki edemiyor çok merak ettiğim bir meseleydi baya araştırdım sahabe kadınları adet dönemini nasıl geçiyordu. Su az, kıyafet az, bez az? Sonradan vücudun doğru yaşamın içinde kendini nasıl ayarladığını anladım bozulmamış kadın bedeninde adet aynı idrar yapar gibi aynı idrar gibi sizi sıkıştırıyordu ve tuvalete gidip boşaltıyordunuz yani çamaşır kirletmeden adet mümkündü. Eskiden kadınlar bebeklerini rahat emzirirsinler diye adet olmaz vardı süt korurdu ama bugün bu yetenek kadınlarda kalmadı.


Alternatif tıbbın doğru olanını nasıl ayırt edeceğiz?

Efendimizin hayatını okuyun sünnetleri hayatınıza geçirin zararları terk edin ahir zamanda helal haram hassasiyeti maalesef çok azaldı ayette geçtiği gibi helal olanlardan yiyin.


Siz deterjan yerine neler kullanıyorsunuz?

Çok yoğun olmama rağmen deterjanımı hep kendim yaptım bulaşık makinasının deterjan gözüne ve kapağına bir miktar sirke (yarım çay bardağından az) bir yemek kaşığı karbonat
Çamaşırlarda da; hakiki zeytinyağlı sabunu rendeleyip ya da parçaya bölüp kavanoza koyuyordum üzerine de kaynar su ekleyip ara sıra karıştırıyordum arapsabunu gibi oluyor arapsabunu kullanmıyorum çünkü çamaşırlarda koku yapıyor.
(Natureliv, sade pazar, yeşil anne, Erkan Mumcu, bunları tavsiye ederim)

Seminer 3 saat sürdü kan grubuna göre beslenmenin üzerinde çok durdu ve gerçek tıp kitabını okunmasını tavsiye etti umarım faydalı olmuştur Allah hepinizden razı olsun.
Büyükçekmece şehbal kültür merkezi/ 07 kasım 201817 Ekim 2018 Çarşamba

kara kutu günlüğü/ perde I

merhabalar
hiç kendinizi derinlerde bir kara kutunun içinde hapsolmuş hissettiniz mi? Depresyon demiyorum çünkü depresyon ağır bir şeydir. İnsanoğlu her şeyi hafife aldığı gibi depresyonda gözünde yaşadıklarının karşılığı olarak kalıyor. Benim bahsettiğim iç buhran Necip Fazıl!'ın yaşadığı gibi. Günlerce tek bir ses tek bir teselli almaksızın tavanı seyredip,  baskılara güvenli cephenizde bir gard oluşturmak. Hoooooppp derken sosyal medya olduğumuzun aksi görünmemiz ikazını yapıyor. İyi de neden ? Neden sevinçlerimle ve acılarımla var olmayayım. Ben hiçbir şeye mecbur olmayacak kadar özel değil miyim yoksa kimliklerimi toparlarken sökülüyor muyum? Bu soruları size sorarken kendime de soruyorum çünkü hayat bir çıkış iki iniş hatta bazen çakılmaktan ibarettir. Önceden birbirimize ne okuduğumuzu ne izlediğimizi sorardık şimdi instagram yeterli. Evlenenin çocuğu olanın hatta sevgilisinden ayrılanın bile haberini oradan alıyoruz her şey o kadar spontane gelişiyor ki tek bir emoji tek bir like beni bir şey yapıyor sanıyorum sonra başıma dertlerimi unutacağım bir dert veriyor mevlam ondan gelen her şey en ala ama bunun instagram da karşılığı yok çünkü orası en örnek alınası hayatlarla dolu ve herkes bir günlüğüne de olsa ünlü, fikirleri önemli sayılan biri oluyor oluşturduğu kimlik oluyor, kendi kimliği ne gelişim ne varoluş sergilemiyor (felsefik düşünün) . Sahte sevinçleri, ufak kederleri rahatsızlık veriyor bana oradaki topluluğun halbuki bende kim bilir kimlere bu hissi vermişimdir mükemmel göründüğünü sandığım hayatımla. Kapatıyorum. Sadece telefon ekranımı değil kendimi de kendime kapatıyorum fakat Müslümanın depresyonu olmaz imanı vardır çünkü ama ben sanki bir buz dağına çarpıyor, çarpıyor ve sarsılıyorum. Ne zaman içten bir dua ettim sana yada işim düşmeden ne zaman çaldım kapını şükrü en son yemeğin arkasından kuru ifadeyle yapmıştım değil mi hangi kara delik yuttu beni ama gidecek başka bir kapı bilmiyorum ne olur aç kapını ben geldim bin parça pişmanlığımla senden istiyorum.
Derdimin ne olduğu çok önemli değil asıl nokta onu sahiplenebiliyor muyum herkese verdiğim tavsiyeleri kendi üzerimde de uygulayabiliyor muyum ve derdim benim rabbimle köprülerimi oluşturuyor mu cevap şimdilik evet.

    insanoğlu hızlı yaşar hızlı tüketir çünkü kaygıları ve endişeleri vardır mesela bir şeftali hemen açmalıyım meyve vermeliyim insanlar beni yemeli diyor mu ? İnsan diyor çünkü ölümlü. Bu kadar. Sonumu kendim yazıyorum hayat beni yormuyor mu her parçam başka bir ben. twitter ayrı bir ben, instagram ayrı, eş olan ayrı, öğretici olan apayrı. Tek parça olduğumu sanıyordum kolum kanadımı kaldırırım sanıyordum herkesi bulur beni bulmaz sanıyordum acizliğim tokat gibi yüzüme çarptı ve tüm çıplaklığımla kaldım. Soğuk ve karanlık hatta daracık bir yer gibi hissettim göğüs kafesimi. Ah dedim Rabbim olmazsa sahi kim tutacak elimi? Kalktım hemde daha güçlü bir inançla.
 Bana verilen bu hayatı elalem ne der? o ne düşünür ? kaygısı olmaksızın yaşamak için nihayetinde yaratılmışları razı etmek için yaratılmadık. Bundan sonra buraya sadece sevinçlerim, birikimlerimi değil buhranı olan günlerimi de not düşeceğim çünkü ben robot değilim insanım mükemmel hiç değilim acımla, sevincimle, kulluğumla varım.

o halde açılsın perdeler oyun başlasın!

bana her zaman yazın sıkıntı sevinç ihtiyaçlarınızda yardımım dokunursa ne mutlu bana.

iletişim;kousiyahli@gmail.com


3 Eylül 2018 Pazartesi

aylık değerlendirmeler / Ağustos

Herkese merhabalar yeni bir aylık değerlendirmeler ile klavyenin başındayım. Bu ay bazı sebeplerden dolayı sipariş verdiğim kitaplar elime ulaşmadı ama kendimi tabi ki kitapsız bırakmadım Riyazüs- salihin 5-6 ciltleri bitti. Ciltlerin hepsi bitince toplu bir yorum yapmayı düşünüyorum o yüzden şimdilik bu ay sadece izlediğim dizi ve filmlere yer vereceğim o halde dizilerle başlayalım;


TEMMUZ AYINDA YAZMIŞTIM TEKRARDAN YAZMIŞIM SORRY :) İKİNCİ SEZON İÇİN OLAN KISMI OKUYABİLİRSİNİZ
 dram ve edebiyat sevenlerin bir oturuşta bitireceği muhteşem 19. YY yansımaları olan minnoş dizidir. İlk sezona bittim o renkler, kızın akıllıca konuşmaları, edebiyata hakim olması. İçinizi ısıtacak nadir yapımlardan şöyle soğuk bir kış günü battanyenizin altında sıcak kahveniz eşliğinde izlenecek en iyi şey bu dizidir. Tabi hemen şuraya bir ama çekelim ve tüm bu güzel yorumları 1. Sezonda bırakalım. 2. Sezonuyla beni adeta hayal kırıklığına uğratmıştır sebebi ise tam bir Türk dizisine bağlaması , kızın garip ergen davranışları, eşcinselliğin ön plana çıkarılması. Amaçlanan tam olarak şu; ne olursa olsun eş cinselliği sindir ve toplumda kabul görmesini sağla çünkü bu küçük kız çok akıllı ve eş cinselliği en olabilir şekilde yumuşatıp size sevimli gösteriyor SPOİLER --- Bir öğretmen nasıl öğrencisinden hoşlanır?----SPOİLER
sen bu kadar güzel bir yapım ol ama her şeyi batır yemezler. Bununla beraber kendi adıma söylemeliyim ki, asla eşcinsellik normal karşılayacağım saygı duyacağım bir mesele değil. Tedavisi, fikir alması ve çabalamasına kesinlikle yardımcı olacağım bir nokta da benim için. Son yıllarda tüm sinema yapımların da oofff yine mi eşcinsellik dedirtecek kadar ön plana çıkarılması aslında onun kabullenilmeyecek bir mesele oluşundan kaynaklanıyor. Bununla beraber kadın hakları çığırtkanlığı da offf gerçekten sinema dünyasının döndüğü bu klişe bi bitebilir mi artık tamam haklı en çok kadınlar haklı. Kardeşim yetti biz doyduk ne olur şöylesi güzel bir yapımın içine etmeseydiniz. Sinirlendim neyse siz 1. Sezonu izleyin 2. Gerçekten gerek yok.


Soundtrack dinleyerek blog yazısını yazdığım efsane dizi. İkinci defa izlerim sanırım o kadar kaliteli ve güzel bir yapım. 30 yıl aslında suçsuz mu suçlu mu olduğunu anlamadığınız bir cinayetten hapis yatan Grace ve onu takip eden psikolojik, politik alt sınıf yapısı. Tek kelimeyle müthiş. The Handmaid's tale havasını veriyor. Etkilendiğim ve üzerine düşündüğüm nadir yapımlardan baya etkisinde kaldım rüyamda bile gördüm. Bir kadının bu kadar sabırlı, metanetli, ve aynı zamanda aklını kaybetme eşiğine gelmesi ancak bu kadar güzel verilir seyirciye. Kitabını okumadım bu tarz psikolojik şiddetin hakim olduğu şeyler beni etkiliyor o yüzden dizisi yeterli. Sanırım mini diziydi devamı olmayacak izleyecek olanlar yavaş yavaş izlesin derim atmosfer, renkler, hiç uzatmadan alias ve iç sesinden aktarılanlar ve size geçen etki. Bakın mutlaka izleyin hemen izleyin. Bana dönüş yapın konuşalım.


Netflixin dev bütçe ayırdığı dönem belgesel-dizisi. Aylardır not etmiş ama izlememişim (not edip izlemediğim diğer yapımlar;land of mine, monsieur lazhar, mission; impossible, deep water horizon,
halt and catch free, midnight in Paris, lion, manchester by the sea, the office, nocturnal animals vs :/) demek ki zamanı gelmiş dedim ve izledim bu nedir arkadaş bu nasıl bir prodiksiyon. İngiliz kraliyet ailesi neymiş, nasılmış o tarafta işler bizim bildiğimizden çok farklıymış. Aman sıkıcı demeyin hem tarih anlamında hem monarşi nedir kraliyet ailesinden olmak sizi nasıl kısıtlar yada ne imkanlar sunar bunları anlamak içinde mutlaka izlenmeli. II. Elizabeth hakkında okuyup baya araştırdım bilmiyorum sizde de var mıdır gerçek hayattan uyarlanan bir yapımı izleyince A 'dan Z'ye kadar araştırırım. Bu dizinin çekilme sebebi, Elizabeth'in halkı tarafından sevilmemesi ve hakkında çıkan dedikoduları susturmak ve bir nevi onun aslında bir katilden çok (!) bir barış elçisi olduğunu, dönemimde yaşanan bir çok savaşın onun elinin altındakiler yüzünden gerçekleştiğini vurgulamakmış. Yemezler canım yani ben yemedim bu arada II. Elizabeth'i en çok seven ve ilgi duyan milletler arasında Türkler geliyormuş:/ wtf? Diğer beni şok eden ayrıntı ise kendisinin soyu Peygamberimize dayanıyormuş ve daha neler neleer.....
Her neyse biz diziye dönelim yine de harika sadece biraz daha objektif olmalarını beklerdim mesela Süveyş kanalı meselesi (yine de güzel yansıtılmış), Afrika halkının onlara bakış açısı vs. Her şey minnoş minnoş gösterilmesi hiç adil değil. Kraliçe dışında herkes suçlu e o zaman neden Kraliçe var ki? Dizi biraz kendini zamana yayarak ağır ağır ilerliyor yine de tek kelimeyle kostümler, saray durumu, o dönem ha ri ka yansıtılmış ben zaten bunun için  izliyorum :D arada karışıklık ve trajedi de hoşuma gitmiyor değil. Her neyse 3. sezon bi gelsin yine yazarız bir şeyler uzatmayalım.


maalesef başlayıp devamını getiremediğim bir dizi oldu sebebi tipik bir ABD atmosferinde olması. Bide bu tür dizileri sevmiyorum sanırım bunu anladım fazla polyanna, minnoş, ve duygusal... o yüzden 4. bölümde bıraktım. Aile dizisi arayanlar yine de baksın belki severler.


bu ay en sevdiğim ve muhtemelen tekrar açıp izleyeceğim müthiş sıcacık edebiyat filmi. Bu filmi de beğenmeyene artık ne tavsiye edelim bilmiyorum. Bi kere ikinci dünya savaşını anlatan ve Yahudiler meselesine hiç girmeyerek benden 10/10 almış gönlümü fethetmiştir. Biraz sonlara doğru saçmalasa da ilgilimi çeken kısımları; Herkesin iletişim becerisinin ve konuştuğu dile hakimiyetinin çok iyi olması, savaş döneminde olsalar dahi önceliklerinin insanlığa fayda yarar olması ve gözlerine hiçbir şeyin çok gelmemesi. Yazarın aşkını çok hissetirmemesi biraz zayıf kalmış onun dışında tam konusunun içinde dışarı fazla sıçramayan, savaş sahnelerini ara ara serpiştiren müthiş bir film. 2 kere falan izlenir.


ortalamanın ne altında ne üstünde olan bir film. Eğer anneyseniz yada lohusalık dönemindeyseniz bu filmi benim için çekmişler diyeceksiniz. Ah çilekeş analar ve onları bu hayatta bir başına bırakan umursamaz eşleri. Film gayet güzel başladı baktım saçmalıyor sonuna gelince anladım ki kadın 3 çocukla baş edemediği için aslında deliriyor. Erkekler de izlemeli. Kadınların doğum sonrası yaşadığı deprosyonu ve babaların takınması gereken tavrın aslında ne olması gerektiği mesajı güzel verilmiş. Evliler ve çocuklular, çilekeş analar buyursun. Feministler dışarıda kalsın.


filmi ilk izlemeye başlayınca bu adam da yaşlandı be Foresst Gumptan Sully'e film çok çok güzel. Uçağa binme korkusu olanlar daha da korkacak haberiniz olsun binenler de korkacak çünkü hiç bir uçağın havadayken inme garantisi yok fakat tarihte Sully isimli bir pilot tüm yolcuları kazasız belasız suya indiriyor ama mesele burada bitmiyor halkın önünde kahraman olsanız da bu işin bir de resmi boyutu, hesap vermesi vs var çok beğendim gözüm kapalı herkese izle diye tavsiye ederim uygunsuz sahne de yok tam aile filmi anlayacağınız.


orta kalite bir black mirrror ay pardon orta kalite bir bilim kurgu filmi. malumunuz yapay zeka konulu filmler black mirrordan sonra patladı gitti film zaten bi black mirror bölümü gibi. Yine de gideri var merak dürtünüz hep en zirve de kalıyor yapay zeka olayından bir kere daha korkuyorsunuz. Sonu ise daha da korkunç bir hal alıyor. Bazıları ex machina ve matrix havası var demiş katılmıyorum belki beklentimi yüksek tutmuş olabilirim. Sizde izleyince yazın bakalım ne düşündünüz.


büyük beklentilerle izleyip yıkıldığım film. Fragman vs harika ama bir sürü mantık hatası ve saçmalık var hoşuma giden yönü, gerilimi çok güzel vermesi. Bunun için izlenir diğer türlü cıks.

bu aylık burada bitirelim gelecek ay daha dolu dolu olacak umarım. sevgiyle kalın bana yazın.

iletişim; koyusiyahli@gmail.com