10 Mayıs 2019 Cuma

orucun sağlığımıza etkileri/ hatice misgeOruç tutmak ameliyatsız en önemli biyolojik tedavi yöntemidir”
Alman bir doktor 60’lı yıllarda kadim şifa yöntemlerini araştırmış, orucu keşfettikten sonra çevresindeki bir çok kişiyi oruçla tedavi etmiştir. Kitabı; oruçla gençleşme/
Şifalı besinler ve mukussuz şifa diyeti-
arnold Ehret

Oruç, hastalıkları kaçışa zorlar sonunda hastalık korku ve telaş içinde bedenimizi terk ederek bizden uzaklaşır.
Pisagor’a ilim öğrenmek için gittiği Mısır’da 40 gün oruç tutması gerektiği şart koşulmuştur.
Efendimiz sav buyuruyor; ''şeytan sizin Damarlarınızda dolaşır siz onun açlıkla ,oruçla yolunu tıkayın''
Hücrelerimizde dolaşan serbest radikaller; kanser, kalp hastalıkları,parkinson hastalığına sebep olur ve yaşlanmayı hızlandırır. Serbest radikalleri gidermek için antioksidan maddeler kullanılır. Japon bilim adamı serbest radikallerin antioksidan olmadan oruçla giderileceğine tespit etmiştir.
Serbest radikaller Vücutta ateşin yükselmesine sebep olur Çocuklar ateşlenince maalesef daha fazla beslemeye çalışılıyor halbuki bu yanlış çocuk veya yetişkin beslenmeye zorlanmaz ise ateş düşmeye başlar. Bilimin bu keşfiyle, ''oruç bir kalkan gibidir sizi ateşten korur.'' Bu hadisin yalnızca ahiretle alakalı olmadığı Dünyada da ateşlenmeden koruduğunu görmüş oluyoruz oruç  ateşin daha fazla yükselmesine engel olur.
Dışarıdan besin gelmediği zaman vücut hemen otofajiye geçiyor. Vücudumuzda birikip bize hastalık yapan o birikintiler oruç sayesinde atılmış oluyor.
Soru; tansiyon ve şeker hastaları oruç tutabilir mi?
Cevap;Tansiyon hastaları oruç tutabilirler çünkü tansiyon oruçla düşer kan ağırlaşmıyor. Eğer kişide ileri düzeyde şeker yoksa ,Ramazan’dan önce yemelerini düzeltirlerse şeker hastaları da rahatlıkla oruç tutabilir
Hücreler oruç esnasında azalan enerjiyi korumak için de hasarlı ve çok verimli olmayan bağışıklık hücrelerini yok eder.
California üniversite Prof. diyor ki;
Oruç hücrelere aktif ol yani çalış uyarısı vererek bağışıklık sistemini yenilediğini bu işlemde gereksiz enerji ve atıkların vücuttan atıldığını belirtmiştir. Bilim bugün bu noktaya geldi efendimiz asırlar öncesinden bunu belirtmişti.
Oruç;kök hücreyi dolayısıyla yeniden hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek, yeni bir bağışıklık sistemi kuracak kadar etkili bir yöntemdir
Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre uzun süreli açlık pka enziminin de vücutta azaldığını yani kanser ve tümörü yok ettiği tesbit edilmiştir. Büyüme hormonu, kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını kolaylaştırır. Şu anda tarım ilaçlarına büyüme hormonu veriliyor o yüzden kanser bu kadar arttı.
İşlenmiş gıdalar, rafine yağlar da bu hormonun beslenmesine sebep olur ve kanser vücudu hızla ele geçirir
Oruçla bozulmuş hücreler yenilenir

Biz şöyle oruç tavsiye ediyoruz;
Sahurda yalnızca meyve (meyve Sünnette yemekten önce yenilir)veya hurma
İftarda da tek çeşit yemek.

Ramazan’dan Sıhhat bulup çıkmak istiyorsak tek çeşide ehemmiyet vereceğiz
Efendimiz tek hurmayla orucunu açıyordu ama şimdi biz öyle bir duruma geldik ki hurma çerez niyetine yeniliyor.

Hata oruçta değil hata bizim ramazandaki beslenme şeklimizde 3-5 çeşit yeyince 15 gün hastalık oluşmaya başlıyor bu sefer ne diyorlar oruç tuttu hasta oldu halbuki ne büyük haksızlık..
Akyuvarlar çoğaldıysa bağışıklık sistemimizin bir mücadelesi var demektir. Oruç bağışıklık sistemini sıfırdan oluşturur.
Büyük şehirlerdeki güneş görmeyen evler, Kirli hava, insanların ilik kemiğini tembelleştirir herkes kansızlıktan dermansızlıktan ve hastalıklara karşı dayanıksızlıktan şikayetçi Bunların hepsinin bizim beslenmemizle ve yaşam biçimimizle bağlantıları var.
Herkes halsizlikten şikayetçi...
Bizim değişmeyen hakikatlere ihtiyacımız var bunun için efendimizin ölçüsünü örnek alacağız.

Efendimiz az yiyin az için buyuruyor bakın az yiyin çok için buyurmadı. O yüzden mideyi haddinden fazla suyla doldurmak böbreği tembelleştiriyor her şeyin fazlası zarar.
Gündüz aydınlığı ve gece karanlığı içinde 2den fazla yemek ve içmek israftır buyuruyor.
Hastalanınca iştahımız kesilir, istemesek de oruç tutmuş oluruz sindirim sistemi hastalığı iyileştirmek için uğraşır. Efendimiz şöyle buyuruyor;” hastalarınızı yiyip içmeye zorlamayın onların Allah yedirir ve içirir”
Oruç vücut kitle endeksini önler ve obezite engellenmiş olur ama nasıl oruç olması lazım tıka basa yemeyerek tek çeşitli yiyerek gerçekleşir.
Daha sağlıklı kalori yakımı yine oruçla olur
Günümüzde bazı sporcular düzenli oruç tutmaktadır kalori dengesi için
Yine oruç hormonların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yemek yiyorsunuz 2 saat sonra yine acıkıyorsunuz çünkü yanlış besleniyorsunuz Ramazan, doğru beslenme için bir kapıdır aslında.
Sahurda bereket vardır Feyz vardır orada yemekten bahsedilmiyor orada bahsedilen seher vaktinin ehemmiyetidir bu hadisin şerhine bakın inşallah

Yemek yedikçe pankreastan insülin salgısı artar. Bu yalancı açlıktır kısır döngüye sokar kişiyi bunu kırmanın en güzel yolu işte ramazandır. Sabah bir çeşit akşam bir çeşit yiyerek sağlıklı hayata geçiş yapabilirsiniz.
Bizim algılarımızla oynandı, Soframızda; hem karbonhidrat hem protein hem yeşillik meyve olacak denildi. Peki bu gerçekten sağlıklı olsaydı hastahaneler bu kadar dolup taşar mıydı?
Sünnete uyulsa herkes sağlıklı olur hiç şüpheniz olmasın
Gerçek açlık; kupkuru bir ekmeği iştahla yiyorsan acıkmışsın demektir ama bizim açlık algımız bu değil çünkü nefislerimiz aç.. ruhun açlığını da yemekle bastırıyoruz biz. 
Efendimiz bir gün birinin unu elediğini görüyor sen ne yapıyorsun diyor sahabe kepeğini ayırıyorum diyor bunun üzerine efendimiz hayır o kepeği kat içine o şekilde ekmek yap. Ama bugün ne yaptılar buğdayın içine yerleştirilmiş gluteni suçlu ilan ettiler. Beyazlatılmış genetiği değiştirilmiş buğday sorunlu hastalığı yapan o insanların uygulamaları hatalı.

İslamda koruyucu hekimlik vardır hastalanmamanın önü alınmaya çalışır ama bizler şu an hastalanınca tedavilere başvuruyoruz biz tedaviyi haram yolda ararsak iyileşemeyiz öyle olsaydı doktora giden neden hala hastalıktan kurtulamıyor. Bakın yıl içinde de efendimiz sürekli oruç tutmuştur nafile oruçlar belirli günlerin oruçları.
Kansere çözüm sedefe çözüm dediler böyle bir şey oldu mu yok? Böyle bir mekanizma yok.. ilaç sektörü silah sektöründen daha fazla para kazandırıyor

Ahir zaman ümmeti çok aceleci hemen çözüm bekliyor ama çözüm denilen şeyler hepsi geçici
Kutsi hadiste şöyle geçiyor; eğer kulum hastalandığında sabrederse onun ruhunu en güzel şekilde kabz ederim eğer şifa nasip ettim ise etini daha temiz bir et ile kanını daha temiz bir kan ile değiştiririm”Tedaviyi islam hariç her yerde arıyoruz halbuki biz bunu dini hakkıyla yaşayabilsek şifamız kendiliğinden gelecek
Bugün tıp sistemi insanın hastalığından para kazanan bir sistemBirçok insanın Ramazan’ın ilk günlerinde başı ağrır bu kimselerin böbrekleri zayıf insanlardır Ramazan’a girmeden kafa hacamatı yaptırabilirlerSoru;Alternatif tıp noktasında ehil kişileri nereden bulacağız

Cevap;Alternatif tıp diyince içine çok fazla şey giriyor en başta başka dinlerin tedavi yöntemleri giriyor, hipnoz,akupunktur bioenerji, tepa, biorezidans biz nasıl olurda başka dinlerin tedavi yöntemine başvururuz bizim baş vuracağımız tıbbi Nebevi’dir.
(Abdest 600 tane akupunt noktasını aktive ediyor o kadar muazzam bir tedavi)
Bir gayri müslim islamın uyguladığı şeyleri mesela orucu sırf sağlık için uygulasa ne olur islama bir ilgi oluşmaya başlar. Çevrenizde değişen insanları görmüyor musunuz 50 yaşına kadar dindar olan kimseler, sağlık için bir yere gidiyor ve değişmeye başlıyor çünkü yeni terapi sistemleri hücre zikrini kesiyor. “Canlı cansız her şey Allahı zikreder” bizim her bir hücremiz Allah’ın bir esmasını zikrediyor. İslamın kanun ve kuralları bilime uydurulmaya çalışıyor aslında bilim islama uyarsa hakiki bilimdir.
Bir zamanlar ne diyorlardı doymuş yağları yemeyin kolestrolü yükseltiyor şimdi ne diyorlar doymuş yağlardan yiyin, beyni besleyin. Yine bademcik için ne diyorlardı 2 kere iltihap geçirince aldırın diyorlardı ama şimdi ne diyorlar sakın aldırmayın.
Aynı şekilde antibiyotik kullanımı bir zamanlar her doktora gidene veriliyordu fakat şimdi antibiyotik kullanmama eğitimleri veriliyor doktorlara bakın bilimsel veriler sünnetin önüne geçmemeli çünkü bunlar kıyamete kadar doğru biz Zihnimize bunu yeniden yerleştirmek zorundayız

Serotonin hormonu insana mutluluk zindelik veren bir hormondur eksikliğinde depresyon, üzüntü, yorgunluk, isteksizlik hali görülür oruçla bu hormonun üretimi artar bu hormon bağırsaklarda üretiliyor. Bugün imkanlar çok iyi olduğu halde herkes mutsuz. Panik atak,depresyon artmış durumda bunun bir sebebi de serotonin hormonunun üretilememesi bağırsaklarımızı çok yemekle, deterjanla ve hormonlarla mahvettik. Tamamen mikroorganizmalar bağırsakları terk etmiş durumda değil tamamen terk edenlere maalesef dışkı nakli yapılıyor. Tıp deyince sağlık deyince aklımıza tv çıkan kimseler geldiği ve onları dinlediğimiz için yolumuzu kaybediyoruzDepresyon ilaçlarının bağımlılık yapmaktan başka hiçbir etkisi yok geçiyor mu bir süreliğine evet ama sonra tekrar aynı duruma dönülüyor. Yan etkilerine bakın, kişilik değişimi geçiyor öyle basit ifade edilmiş ama ciddi bir mesele...

Kanser genetik değildir bugün ki yanlış hayat tarzından dolayı bu kadar arttıSoru;İnsanlar oruçluyken sitresli ve gergin oluyor
Cevap; bunun sebebi oruç değil bağımlılık
Sigara bağımlılığı, yemek yeme bağımlılığı, şeker bağımlılığı. Bugün sigaranın kötülüğünü herkes biliyor ama çikolatanın bilmiyor psikolojik problemler, rahimle ilgili problemler, nörolojik problemlerin altında çikolata tüketimi var. Çikolata mutluluk hormonu sağlar, kanı arttırır ama has çikolata katkı maddesine maruz kalmış çikolata değil evde çikolata yapabilirsiniz;
Tereyağı, Hindistan cevizi yağı, veya kakao yağını kısık ateşte ısıtın ondan sonra yavaş yavaş ona kakaoyu yedirin keçiboynuzu pekmezi katın ondan sonra içine ister fındık ister badem katın. Kakaosu fındık tozunu ve yağını biraz fazlaca katın o zaman sertleşirOruçta adrenalin hormonun daha fazla ve hızlı kana karışmasını sağlar bu hormon kansere karşı bir kalkan vazifesini görmektedir.

Çok yemeden dolayı Hiç durmadan çalışan sindirim sistemi yorulmakta ve erken çökmektedir. Karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği ortaya çıkıyor halbuki Allah bize bir ömür verdi organlarımıza da bir ömür verdi bugün ecelimiz gelmeden organlarımızın ecelini getirmiş oluyoruz oruçla bu organlar dinleniyor ve yaşlanmaları yavaşlamış oluyorYemekten sonra rehavetin basmasının sebebi beyne giden kanın mide ve bağırsaklara dağılırken azalmasıdır. Rehavet oluyorsa, ya çok yediniz ya karıştırdınız ya da yememeniz gereken bir şey yediniz.

Oruçlu iken beyne daha çok kan gider ve kalp daha rahat çalışır.
Sistemi serbest bırakalım bu oruçla mümkün doğru şekilde oruç tutarsak biiznillah sıhhat buluruz

fatma hatun kız kuran kursu/ 09.05.2019

instagram ;koyusiyahli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder